Powikszanie piersi

Ból piersi najczęściej związany jest z cyklem miesięcznym. Jeśli to nie zmiany hormonalne są jego przyczyną najczęściej pojawia się wskutek noszenia nieodpowiedniej bielizny, wysiłku fizycznego, urazów mechanicznych czy nawet noszenia zbyt ciężkiej torebki. Ból w zasadzie towarzyszy nam przez całe życie. U dojrzewających dziewcząt pojawia się pod wpływem dojrzewania, u kobiet w okresie rozrodczym pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w trakcie cyklu miesięcznego, później problemy związane z huśtawkami hormonalnymi ustają, ale pojawia się kolejne zagrożenie – zmiany w piersiach, które uciskając nerwy mogą powodować ich bolesność. W rzeczywistości zmiany te mogą pojawić się na przestrzeni całego naszego życia toteż nietypowa bolesność powinna być sygnałem alarmującym, ostrzeżeniem, że z piersiami dzieje się coś dziwnego.

Ból piersi przed miesiączką

Zazwyczaj nie jest ani dokuczliwy ani długotrwały. Bolesność piersi utrzymuje się przez kilka dni przed okresem (może stopniowo narastać) po czym znika. U niektórych pań przybiera jednak nieco poważniejsze rozmiary łącznie z wydłużeniem się okresu odczuwania bólu, który może pojawić się tuż po owulacji. Przyczyną są oczywiście zmiany hormonalne. Piersi stają się bolesne i napięte (jakby pęcznieją), stają się bardziej wrażliwe i bolesne, ich brodawki stają się obrzmiałe. Jest to bezpośrednim następstwem gromadzenia się wody w tkance gruczołowej – eliminacja tego zjawiska jest możliwa, odsyłam do zaleceń dietetycznych ułatwiających walkę z pms-em i charakterystycznym przedmiesiączkowym obrzmieniem.

Ból piersi w czasie ciąży

W czasie ciąży piersi przestawiają się na produkcję mleka. W tym czasie zachodzi w nich wiele skomplikowanych zmian. Ból jest skutkiem ich powiększania się, ale pojawia się wskutek niedoboru oksytocyny – neuroprzekaźnika, który steruje zmianami zachodzącymi w piersiach. Zjawisko jest dość skomplikowane wystarczy wiedzieć, że i ono jest stosunkowo normalne, aczkolwiek jeśli wskutek ciążowych zmian dojdzie do pojawienia się stanu zapalnego co objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem piersi oraz silnym (anormalnym) bólem konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i wyleczenie stanu zapalnego.

Zmiany w piersiach

W czasie całego naszego życia w piersiach mogą pojawić się torbiele, włókniaki czy im podobne zmiany o charakterze łagodnym, acz (niejednokrotnie uciążliwym) bowiem jeśli zmiany te uciskają nerwy pojawia się ból, który może być dość dotkliwy. I torbiele i włókniaki można bez większych problemów usunąć.

Po menopauzie

Piersi mogą boleć, bo w kobiecym organizmie spada poziom hormonów żeńskich, a to skutkuje przeobrażaniem się tkanki gruczołowej w tkankę tłuszczową. Spadek hormonów skutkuje jednocześnie osłabieniem naturalnej tarczy przeciwnowotworowej. Anormalny ból może być sygnałem pojawienia się zmian innego rodzaju niż torbiele i włókniaki. W żadnym przypadku nie można go bagatelizować.